Ana içeriğe atla

Biwebal.com - Yeni Nesil Freelancerlar

Yeni nesil freelancer topluluğu biwebal.com artık yayında. sizde web sitenizi yaptırmak için girebilir ucuz web sitesi ve kaliteli web sitesi yaptırabilirsiniz.

Biwebal Hakkında2010 yılında web tasarım dünyasına adımını atmış olan Biwebal ekibimiz özgün ve yaratıcı çözüm fırsatları ile sektör alanında yerini alır. 3 yıldır üretmiş olduğumuz tasarım projeleri sayesinde tecrübe sahibiyiz. Oluşumumuz güncel son teknolojik olanakları aktif bir şekilde takip ederek çeşitli taleplerinize cevap veren tercih durağınız haline gelir. Aldığı projeler üzerinde hassas bir şekilde çalışan Biwebal ekip arkadaşları e-ticaret ve kurumsal platformların sahip olduğu tüm avantajları dikkate alarak web site tasarımlarını şekillendirir.
HİZMETLERİWeb site tasarımıAdwords ReklamcılıkSeoKurumsal Web SitesiE-Ticaret SitesiKişisel Web Sitesibiwebal.com sayesinde yukardaki hizmetlerden faydalanabilir sitenizi 299'TL den başlayan fiyatlarla yaptırabilirsiniz. kısa süreliğine fiyatlarımız indirimde olacaktır.…

Satranç Nasıl Oynanır ?

satranç nasıl oynanır


Bugün genel ve kendimce tecrübeli olduğum bir konuya değineceğim. satranç nasıl oynanır ? nasıl oynanmalı ? bunlara değineceğim.. haydi başlayalım.

1 - ) Satranç Kuralları

  • Satranç oyununda her iki oyuncunun da toplamda 16 taşı vardır. bunlar piyonlar,vezir,şah,fil,kale,at, türlerinden oluşmaktadır.
  • bir oyuncu beyaz taşları diğer oyuncu ise siyah taşları temsil etmek zorundadır.
  • satranç oyunu sırayla oynanan bir oyundur. her zaman oyunda ilk hamleyi beyaz taşları alan taraf yapmak zorundadır.
  • satranç tahtası yatayda 8 dikeyde 8 karaden oluşmaktadır. toplamda 64 kare vardır.
  • karaler genelde siyah,beyaz,gri beyaz gibi renklerden oluşmaktadır. tabi satranç tahtasına göre değişiklik gösteren bir durumdur.
  • her oyuncunun iki kalesi,iki atı,iki fili,bir veziri,bir şahı vardır.
  • Oyunda piyonlar daima ileri giderler geri gidemezler.
kurallar hatırladığım kadarıyla bu kadar. şimdi taşların dizilimine geçelim...

2 - ) Taşların Dizilimi

satranç tahtası

Örnek bir satranç diziliş tahtası bu şekilde olmalıdır. önlerde 8 piyon. geride sol en alt köşeden kale,at,fil,vezir,şah,fil,at,kale şeklinde olmalıdır. oynanırken yapılan hatalardan biri şah'ın yanlış yere konmasıdır. şah her zaman sağda yer alır vezir onun solunda olmalıdır. rakipte aynı şekilde taşlarını dizmelidir.

3 - ) Taşların Hareketleri

Kale :  ileri geri sağa sola istediği uzunlukta gider önündeki taşı alır. ama bulunduğu hattın üzerinde hareket eder çarpraz hareket etmez. 
Fil :  çarpraz hareket eder istedigi uzunlukta gider kendinin çarprazında olan taşları alır
At : L şeklinde hareket eder. satranç oyununda taşların üzerinden atlayan tek taştır. tam L şeklinde 8 yöne hareket edebilir.
Vezir : oyunda en güçlü taşlardan, boş olan karelere ileri geri çarpraz hareket eder taşı alır. vezir oyunda at hariç her taşın hareketini yapabilir.
Şah : çarpraz düz ileri geri sadece bir kare ilerler taşı alır. oyundaki en önemli taştır. şahı kaybederseniz oyunuda kaybedersiniz.
Piyonlar : Piyonlar daima ileri giderler geri gelemezler. açılışta iki kare boşluk bırakarak ileri çıkabilirler. daha sonra bir kare gitmek zorundadırlar. sadece çarprazdan taş yerler önündeki taşı yiyemezler. fakat en üst kareye oluşan piyonlar oyuncunun istegine göre piyonunu değiştirip yerine vezir,at,fil,kale alabilir.

4 - ) Satranç Nasıl Oynanır ? Örnek Video


Videoyu izleyip şurada Lichess pratik yapabilirsiniz. buradan sağ taraftan create game diyip bilgisayara karşı oynayıp kendinizi geliştirebilirsiniz. satrançta taktik çok önemlidir. satranç oyununda ilk hamleyi yapan değil, stratejik hamle yapan kazanır. ve benden size oyunda tavsiyeler oyunun ana merkezine doğru oynayın oyunda amaç merkezi ele geçirmek ve şahı kıstırmak mat etmektir. ana merkezi ele geçirince ister istemez bir üstünlük kazanacaksınız. açılışlarda merkeze oynamanızı tavsiye ederim.

Şimdilik tavsiye vereceklerim bu kadar.. ilerde analiz yaparız beraber lichess'de bilgisayar karşı yanlış hatırlamıyorsam 6 seviye kadar ilerleyebilmiştim. sonrasında beni yeniyordu hep. oynayıp kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. anlatacaklarım bu kadar. umarım ufuk açıcı bir yazı olmuştur deyip yazımı sonlandırıyorum...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce Altyazılı Film ve Dizi İzleme Siteleri

Bu yazımda sizlere ingilizce altyazılı dizi siteleri ya da ingilizce altyazı film sitelerini'nin listesini vericem ingilizcenizi geliştirmek için en iyi yollardan biri şüphesiz ki film izlemektir. bir süre sonra olayları küçükten anlamaya başlarsınız. kendinizi geliştirirsiniz ki buna şahit oldum kendimden biliyorum... lafı uzatmadan bulduğum ingilizce altyazı dizi film izleme sitelerini vereyim.
1 - ) Voscreen bunu zaten bir önceki yazım olan ingilizce nasıl geliştirilir ? adlı makalemde vermiştim. ama bu listede olmasını istedim çok yarayışlı bir sitedir. filmlerden veya dizilerden sizlere kesitler sunarak tahmin etminizi bilmenizi sağlar. deneyip öğrenmek için siteye giriş yapabilirsiniz. 2 - )  Ororo.tv Gerçekten google'da baktıgınız zaman en iyi sonuç Ororo.tv'den öğrenmekten geçiyor filmlerin çoğunu ingilizce altyazılı izleyebileceğiniz bir site ve zaten slogan'ıda Tv programlarını ve filmleri izleyerek ingilizce öğrenin. gerçekten ingilizce öğrenmek için en iyi…

Kim Milyoner Olmak İster ? Hakkında Herşey

Merhabalar,hepimiz bir kere de olsa kim milyoner olmak ister adlı yarışmaya katılmak istemişizdir. bende bunun üzerine size nasıl katılacağınızı nasıl sonuçları öğreneceginizi anlatacagım herşeyi anlatmadan kim milyoner olmak ister neymiş bir öğrenelim...
Kim Milyoner Olmak İster Nedir ?Kim milyoner olmak ister 2011'den beri atv'de yayınlanan yarışma programıdır. selçuk yöntem tarafından sunulmaktadır. bir sürede olsa kenan ışık'da sunuculuk yaptı. sağlık sorunları nedeniyle programı bırakmak zorunda kaldı.  yarışmanın kurallarına gelecek olursak toplamda 12 soru var 2.soruda 1000 TL 7.soruda ise 15000TL baraj soruları bulunmakta eğer yarışmayı kaybederseniz geçtiginiz en sondaki baraja düşersiniz. ayrıca size sunulan 4 joker hakkı bulunmakta joker hakları telefon,yarı yarıya,seyirciye sorma,çift yanıt'dır. çok fazla açıklamadım zaten hepimiz biliyoruz  sadece yüzeysel olarak geçtim Kim Milyoner Olmak İster Nasıl Başvurulur ?Kim milyoner olmak ister programına başvurm…

Eskiden Hepimizin Kullandığı Programlar

Maziyi hatırladım şimdi önceden herkesin kullandığı bilgisayar programları vardır. bunları yazmak istedim.. sizde aşağıya kullandıklarını yorum olarak bırakabilirseniz yazıma ekleyebilirim haydi başlayalım...
1 - ) Messenger
Hepimizin kullandığı programların başında geliyor... az kız düşürmedik bu program sayesinde şimdiyse yerini skype bıraktı. görüntülü konuşmayı ilk bu programla yapmıştım sanırım annemler gelir açta bir akrabaları görelim derdi hey gidi günler hey ! tabi gelişen sosyal medya sitelerinin sayesinde artık chat yazılımları pek fazla kullanılmıyor eskisi gibi.. 2 - ) Winamp
Şu görüntüye endama bak ! az müzik dinlemedik bunla hatta messenger dinliyorum özelligini açardık millete gösterebilmek için..  herkesin kullandığı programların başında geldigine eminim. sürekli görüntüsünü değiştirip değiştirip dururdum. çok güzel programdı be :) şimdiyse yerini galiba youtube kaptı herkes youtube'dan müzik dinliyor..  3 - ) LimeWire
Müzik indirme programı Limewire ne müzikler i…