Ana içeriğe atla

Biwebal.com - Yeni Nesil Freelancerlar

Yeni nesil freelancer topluluğu biwebal.com artık yayında. sizde web sitenizi yaptırmak için girebilir ucuz web sitesi ve kaliteli web sitesi yaptırabilirsiniz.

Biwebal Hakkında2010 yılında web tasarım dünyasına adımını atmış olan Biwebal ekibimiz özgün ve yaratıcı çözüm fırsatları ile sektör alanında yerini alır. 3 yıldır üretmiş olduğumuz tasarım projeleri sayesinde tecrübe sahibiyiz. Oluşumumuz güncel son teknolojik olanakları aktif bir şekilde takip ederek çeşitli taleplerinize cevap veren tercih durağınız haline gelir. Aldığı projeler üzerinde hassas bir şekilde çalışan Biwebal ekip arkadaşları e-ticaret ve kurumsal platformların sahip olduğu tüm avantajları dikkate alarak web site tasarımlarını şekillendirir.
HİZMETLERİWeb site tasarımıAdwords ReklamcılıkSeoKurumsal Web SitesiE-Ticaret SitesiKişisel Web Sitesibiwebal.com sayesinde yukardaki hizmetlerden faydalanabilir sitenizi 299'TL den başlayan fiyatlarla yaptırabilirsiniz. kısa süreliğine fiyatlarımız indirimde olacaktır.…

Satranç Nasıl Oynanır ?

satranç nasıl oynanır


Bugün genel ve kendimce tecrübeli olduğum bir konuya değineceğim. satranç nasıl oynanır ? nasıl oynanmalı ? bunlara değineceğim.. haydi başlayalım.

1 - ) Satranç Kuralları

  • Satranç oyununda her iki oyuncunun da toplamda 16 taşı vardır. bunlar piyonlar,vezir,şah,fil,kale,at, türlerinden oluşmaktadır.
  • bir oyuncu beyaz taşları diğer oyuncu ise siyah taşları temsil etmek zorundadır.
  • satranç oyunu sırayla oynanan bir oyundur. her zaman oyunda ilk hamleyi beyaz taşları alan taraf yapmak zorundadır.
  • satranç tahtası yatayda 8 dikeyde 8 karaden oluşmaktadır. toplamda 64 kare vardır.
  • karaler genelde siyah,beyaz,gri beyaz gibi renklerden oluşmaktadır. tabi satranç tahtasına göre değişiklik gösteren bir durumdur.
  • her oyuncunun iki kalesi,iki atı,iki fili,bir veziri,bir şahı vardır.
  • Oyunda piyonlar daima ileri giderler geri gidemezler.
kurallar hatırladığım kadarıyla bu kadar. şimdi taşların dizilimine geçelim...

2 - ) Taşların Dizilimi

satranç tahtası

Örnek bir satranç diziliş tahtası bu şekilde olmalıdır. önlerde 8 piyon. geride sol en alt köşeden kale,at,fil,vezir,şah,fil,at,kale şeklinde olmalıdır. oynanırken yapılan hatalardan biri şah'ın yanlış yere konmasıdır. şah her zaman sağda yer alır vezir onun solunda olmalıdır. rakipte aynı şekilde taşlarını dizmelidir.

3 - ) Taşların Hareketleri

Kale :  ileri geri sağa sola istediği uzunlukta gider önündeki taşı alır. ama bulunduğu hattın üzerinde hareket eder çarpraz hareket etmez. 
Fil :  çarpraz hareket eder istedigi uzunlukta gider kendinin çarprazında olan taşları alır
At : L şeklinde hareket eder. satranç oyununda taşların üzerinden atlayan tek taştır. tam L şeklinde 8 yöne hareket edebilir.
Vezir : oyunda en güçlü taşlardan, boş olan karelere ileri geri çarpraz hareket eder taşı alır. vezir oyunda at hariç her taşın hareketini yapabilir.
Şah : çarpraz düz ileri geri sadece bir kare ilerler taşı alır. oyundaki en önemli taştır. şahı kaybederseniz oyunuda kaybedersiniz.
Piyonlar : Piyonlar daima ileri giderler geri gelemezler. açılışta iki kare boşluk bırakarak ileri çıkabilirler. daha sonra bir kare gitmek zorundadırlar. sadece çarprazdan taş yerler önündeki taşı yiyemezler. fakat en üst kareye oluşan piyonlar oyuncunun istegine göre piyonunu değiştirip yerine vezir,at,fil,kale alabilir.

4 - ) Satranç Nasıl Oynanır ? Örnek Video


Videoyu izleyip şurada Lichess pratik yapabilirsiniz. buradan sağ taraftan create game diyip bilgisayara karşı oynayıp kendinizi geliştirebilirsiniz. satrançta taktik çok önemlidir. satranç oyununda ilk hamleyi yapan değil, stratejik hamle yapan kazanır. ve benden size oyunda tavsiyeler oyunun ana merkezine doğru oynayın oyunda amaç merkezi ele geçirmek ve şahı kıstırmak mat etmektir. ana merkezi ele geçirince ister istemez bir üstünlük kazanacaksınız. açılışlarda merkeze oynamanızı tavsiye ederim.

Şimdilik tavsiye vereceklerim bu kadar.. ilerde analiz yaparız beraber lichess'de bilgisayar karşı yanlış hatırlamıyorsam 6 seviye kadar ilerleyebilmiştim. sonrasında beni yeniyordu hep. oynayıp kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. anlatacaklarım bu kadar. umarım ufuk açıcı bir yazı olmuştur deyip yazımı sonlandırıyorum...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce Altyazılı Film ve Dizi İzleme Siteleri

Bu yazımda sizlere ingilizce altyazılı dizi siteleri ya da ingilizce altyazı film sitelerini'nin listesini vericem ingilizcenizi geliştirmek için en iyi yollardan biri şüphesiz ki film izlemektir. bir süre sonra olayları küçükten anlamaya başlarsınız. kendinizi geliştirirsiniz ki buna şahit oldum kendimden biliyorum... lafı uzatmadan bulduğum ingilizce altyazı dizi film izleme sitelerini vereyim.
1 - ) Voscreen bunu zaten bir önceki yazım olan ingilizce nasıl geliştirilir ? adlı makalemde vermiştim. ama bu listede olmasını istedim çok yarayışlı bir sitedir. filmlerden veya dizilerden sizlere kesitler sunarak tahmin etminizi bilmenizi sağlar. deneyip öğrenmek için siteye giriş yapabilirsiniz. 2 - )  Ororo.tv Gerçekten google'da baktıgınız zaman en iyi sonuç Ororo.tv'den öğrenmekten geçiyor filmlerin çoğunu ingilizce altyazılı izleyebileceğiniz bir site ve zaten slogan'ıda Tv programlarını ve filmleri izleyerek ingilizce öğrenin. gerçekten ingilizce öğrenmek için en iyi…

En İyi Film İzleme Siteleri

bir çok film izlemişimdir. peki bu filmleri hangi siteden izledim ? hangilerini kullanıyorum en hızlı filmi hangi site atıyor hepsini size püf noktalarıyla yazımda anlatıcam. ve en iyi film izleme sitelerinin listesini oluşturacağım.
1 - ) FilmiFullizle.com filmifullizle.com domaini banlanınca filmifullizle.org geçti sitenin sahibi bilgin diye bir arkadaş sanırsam çok tanımıyorum ama çok film izlediğim bir siteydi. neden siteydi dedim çünkü artık yavaş film atmaya başladı yeni çıkan filmleri bulamıyorsunuz hemen bu sitede fakat önceden hızlıydı. bu sitenin belli bir kalitesi var onu korumakta halen doyasıya film izleyebilirsiniz. öyle sağda solda çok fazla reklam yok sade güzel bir temasıda var. güzel güzel izleyebilirsiniz. 2 - ) Filmakinesi.org Şuan filmleri bu siteden izliyorum nedeni ise filmleri hızlı atması hemde çok hızlı yükselmesi bu sitenin önceden piyasada yoktu yeni sayılır.. ama çok hızlı bir gidişat yakaladı. hızlı filmler atarak en çok film izlenen site haline geldi di…

0xc00000e9 Beklenmeyen güç hatası çözümü

0xc00000e9 An Unexpected I/O error has occured ( beklenmeyen güç hatası oluştu. ) bu hatayı laptop'umda aldım nedeni ise çok basit laptobu evde bataryayı çıkararak kullanıyorum haliyle benden başkası pcme oturunca gitmiş fişden laptopu çekmiş kapanmadan sonra bu hatayı almaya devam ettim. ama kesin çözümü çok basittir. bunun için farklı farklı yollar var hepsini bu yazıda topladım. ilk önce kendi çözdügüm methodla başlayalım.
1 - ) Method
Ben bu yöntemle çözdüm direk işletim sisteminize göre format cdnizi hazırlayın yada flashla bootable edin bir şekilde format ekranına girin örnek olarak benim pc win7 kullanıyorum diğer işletim sistemlerindede hemen hemen aynıdır. sol aşağıdaki bilgisayarınızı onarın yazısına tıklayıp yönergeleri izleyin eğer bir yedeğiniz varsa isterseniz yedeğinizi kurarsınız ama direk onar diyerekte pcnizi kurtarabilirsiniz. 100% çözüm yöntemidir. 2 - ) Method
Bilgisayarınızın bios ayarlarına girin. eğer girmeyi bilmiyorsanız internetten bios tuşunuzu ögrenip …