Ana içeriğe atla

Biwebal.com - Yeni Nesil Freelancerlar

Yeni nesil freelancer topluluğu biwebal.com artık yayında. sizde web sitenizi yaptırmak için girebilir ucuz web sitesi ve kaliteli web sitesi yaptırabilirsiniz.

Biwebal Hakkında2010 yılında web tasarım dünyasına adımını atmış olan Biwebal ekibimiz özgün ve yaratıcı çözüm fırsatları ile sektör alanında yerini alır. 3 yıldır üretmiş olduğumuz tasarım projeleri sayesinde tecrübe sahibiyiz. Oluşumumuz güncel son teknolojik olanakları aktif bir şekilde takip ederek çeşitli taleplerinize cevap veren tercih durağınız haline gelir. Aldığı projeler üzerinde hassas bir şekilde çalışan Biwebal ekip arkadaşları e-ticaret ve kurumsal platformların sahip olduğu tüm avantajları dikkate alarak web site tasarımlarını şekillendirir.
HİZMETLERİWeb site tasarımıAdwords ReklamcılıkSeoKurumsal Web SitesiE-Ticaret SitesiKişisel Web Sitesibiwebal.com sayesinde yukardaki hizmetlerden faydalanabilir sitenizi 299'TL den başlayan fiyatlarla yaptırabilirsiniz. kısa süreliğine fiyatlarımız indirimde olacaktır.…

Php İle Şifreleme Methodları Kullanımı

Merhabalar, blogumda ilk yazılımla ilgili paylaştığım içerik bu olacak, aslında önceki yazılarımı takip edenler şu yazımdan Neden Blogumdaki Tüm Yazıları Sildim ? neden blogumda yazılım paylaşımlarının olmadığını anlayabilir. o yüzden buraya tekrar yazma gereği duymuyorum. bu gün php de şifreleme methodları oluşturup daha sonra o şifreyi decrypt(çözme) işlemini gerçekleştirecez. haydi başlayalım..

ilk önce php şifreleme methodları nelerdir bunları görelim php de md5,crypt,sha1,crc32 methodları mevcuttur bu methodları kullanarak kolay şifreleme yapabiliriz örneğin bir md5 şifreleme sayfası oluşturmak için yapmamız gereken ;

PHP İLE MD5 ŞİFRELEME VE ÇÖZME


<?php
//md5 methodu kullanımı
$md5 = md5(123456);
echo $md5;
?>
programın ekran çıktısı ise aynen şu şekilde gelir e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e bu da demek oluyor ki yukarıdaki md5(); içine yazdığım 123456 sayılarının hashını başarılı bir şekilde aldık. kısacası 123456 sayısını md5 kullanarak şifrelemiş olduk. basit bir hash çevirme kodu yazdık diyebiliriz.

Peki bunu yaptık ama nasıl çözeceğiz. md5 tek yönlü şifrelemedir arkadaşlar php de bunun decrypt(); tarzı bir methodu ya da fonksiyonu bulunmamaktadır. zaten olsaydı saçma olurdu bir amacı kalmazdı. peki e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e hashı nasıl decrypt edicez. aslında bunu php de yapabilirsiniz ama bu hashları tek tek veritabanına ekleyip daha sonra çekmeniz gerekmekte buda uzun bir zaman ve ugraş emek isteyen bir iş onun yerine md5 decrypter sitelerini kullanabilirsiniz. örnek olarak bir site vereyim md5 decrypter  bu sayfaya gidip hash girip decrypt butonuna bastıgınız zaman karşınıza aynen bu çıkacaktır.

md5 şifre çözücü

resimdede gördügünüz gibi 123456 rakamlarının hashlarını çok kolay bir şekilde kırdık. ama her md5 şifresini bulmasını beklemeyin çünkü bu sitelerde dediğim mantıkla çalışıyor ne kadar çok veritabanı büyükse o kadar çok bulma ihtimali vardır. o yüzden sağlam decrypter sitelerini kullanmakta fayda var konu altında bir çok decrypter bulunduğu siteleri paylaşacağım. şimdi diğer şifreleme methodlarına geçelim.

PHP İLE CRYPT ŞİFRELEME

Şimdi crypt methoduna bakalım yine aynı mantık kullanarak crypt methodunuda php ile kullanabilmek mümkün php de yazacağınız kod aynen şöyle olmalı;
<?php
//crypt methodu kullanımı
$crypt = crypt(123456);
echo $crypt;
?>
crypt methodunun çıktısına baktığımız zaman $1$kT1.d30.$x5lSd14Rdh6D/0rdh6ILi1 şöyle bir hash ile karşılaşıyoruz. demek oluyorki md5 daha zor bir şifreleme türü değişik küçük büyük hard dolar işareti nokta gibi karakterlerden oluşmakta buda kırılmasını zorlaştırır. amaç kullanılacak şifrelerin burada kolay olmamasıdır. öyle bir şifre seçinki tahmin edilemeyecek bir şifre olsun. o zaman veritabanının kırması mümkün olmuyor ne yazakki zaten decrypter sitelerinin çogunda kolay şifreler yer alır. asla şifrelerinizi 123456 gibi şifreler yapmayın mümkünse küçük büyük harf özel karakterler olsun. şimdi size bir örnek göstereyim örneğin e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e md5 hashını googleda aratalım.

md5

gördüğünüz gibi google oldugu gibi hash yazınca bir sürü sitenin md5 kodunu hemen çözdügünü görüyoruz ama crypt methoduna bakalım birde onda durum nedir ?

crypt methodu
gördügünüz gibi crypt methodunda ise durum tam tersi hiçbir sonuca varamamış google amcamız burada çaresiz kalmış bu yüzden şifrelerinizi mümkün olduğunca tahmin edilemeyecek şeyler yapın. kendinizi güvene alın. crypt() fonksiyonu ile ilgili decrypter bulamadım :) vardır belki araştırın bulursunuz.

PHP İLE SHA1 ŞİFRELEME VE ÇÖZME

yine değişen bir şey yok sadece md5() yazan yere bu sefer sha1 yazıcaz evet kodlarımızı deneyelim.

<?php
//sha1 methodu kullanımı
$sha1 = sha1(123456);
echo $sha1;
?>

ekrana çıktısı 7c4a8d09ca3762af61e59520943dc26494f8941b bu olacaktır ve sha1 şifrelerinede kırabilirsiniz ama md5 kadar kolay kırılmazlar bunlarda biraz daha düşüktür sha1 şifrelerini kırabilmek için hashkiller sitesini kullanabilirsiniz buradan hash yazıp baktığınız zaman ise ekrana yeşil olarak 123456 olarak vurduğunu göreceksiniz.

sha1 kırma

geriye sadece crc32 kalıyor onuda örnekdeki gibi crc32(123456); şeklinde ekrandan çıktısını alabilirsiniz. çok fazla detaya girmeye düşünmedim zaten detaylıca anlattıgımı sanıyorum. umarım anlamışsınızdır. yazımı bitirmeden ufak bir şifreleme kodu yazdım md5,sh1,crc32,crypt fonksiyonlarını kullanarak kolayca şifreleme yapabilirsiniz sadece sayıları girmeniz gerekmekte.iş pratiğe kaldığını düşünüyorum burdan sonra kendiniz verdiğim kodları geliştirebilirsiniz.

<?php
if($_POST){
$hash = $_POST["hash"];
echo ' <form action="" method="POST">
<input type="text" name="hash" placeholder="şifrelenecek hash giriniz..."/>
<input type="submit" value="ÇEVİR"/>
</form>';
echo "<b>MD5 HASH:</b> ".$md5 = md5($hash)."</br></br>";
echo "<b>SHA1 HASH:</b> ".$md5 = sha1($hash)."</br></br>";
echo "<b>CRYPT HASH:</b> ".$md5 = crypt($hash)."</br></br>";
echo "<b>CRC32 HASH:</b> ".$md5 = crc32($hash)."</br></br>";
}
else{
echo ' <form action="" method="POST">
<input type="text" name="hash" placeholder="şifrelenecek hash giriniz..."/>
<input type="submit" value="ÇEVİR"/>
</form>';
}
?>
buda yazdığım kodların görüntüsü :)

şifreleme
 Umarım açıklayıcı bir konu olmuştur işinize yaramıştır. elimden geleni yapmaya çalıştım. artık şifreleme methodları kullanarak veritabanında daha güvenli şifreler oluşturabilirsiniz. kolay gelsin..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce Altyazılı Film ve Dizi İzleme Siteleri

Bu yazımda sizlere ingilizce altyazılı dizi siteleri ya da ingilizce altyazı film sitelerini'nin listesini vericem ingilizcenizi geliştirmek için en iyi yollardan biri şüphesiz ki film izlemektir. bir süre sonra olayları küçükten anlamaya başlarsınız. kendinizi geliştirirsiniz ki buna şahit oldum kendimden biliyorum... lafı uzatmadan bulduğum ingilizce altyazı dizi film izleme sitelerini vereyim.
1 - ) Voscreen bunu zaten bir önceki yazım olan ingilizce nasıl geliştirilir ? adlı makalemde vermiştim. ama bu listede olmasını istedim çok yarayışlı bir sitedir. filmlerden veya dizilerden sizlere kesitler sunarak tahmin etminizi bilmenizi sağlar. deneyip öğrenmek için siteye giriş yapabilirsiniz. 2 - )  Ororo.tv Gerçekten google'da baktıgınız zaman en iyi sonuç Ororo.tv'den öğrenmekten geçiyor filmlerin çoğunu ingilizce altyazılı izleyebileceğiniz bir site ve zaten slogan'ıda Tv programlarını ve filmleri izleyerek ingilizce öğrenin. gerçekten ingilizce öğrenmek için en iyi…

En İyi Film İzleme Siteleri

bir çok film izlemişimdir. peki bu filmleri hangi siteden izledim ? hangilerini kullanıyorum en hızlı filmi hangi site atıyor hepsini size püf noktalarıyla yazımda anlatıcam. ve en iyi film izleme sitelerinin listesini oluşturacağım.
1 - ) FilmiFullizle.com filmifullizle.com domaini banlanınca filmifullizle.org geçti sitenin sahibi bilgin diye bir arkadaş sanırsam çok tanımıyorum ama çok film izlediğim bir siteydi. neden siteydi dedim çünkü artık yavaş film atmaya başladı yeni çıkan filmleri bulamıyorsunuz hemen bu sitede fakat önceden hızlıydı. bu sitenin belli bir kalitesi var onu korumakta halen doyasıya film izleyebilirsiniz. öyle sağda solda çok fazla reklam yok sade güzel bir temasıda var. güzel güzel izleyebilirsiniz. 2 - ) Filmakinesi.org Şuan filmleri bu siteden izliyorum nedeni ise filmleri hızlı atması hemde çok hızlı yükselmesi bu sitenin önceden piyasada yoktu yeni sayılır.. ama çok hızlı bir gidişat yakaladı. hızlı filmler atarak en çok film izlenen site haline geldi di…

0xc00000e9 Beklenmeyen güç hatası çözümü

0xc00000e9 An Unexpected I/O error has occured ( beklenmeyen güç hatası oluştu. ) bu hatayı laptop'umda aldım nedeni ise çok basit laptobu evde bataryayı çıkararak kullanıyorum haliyle benden başkası pcme oturunca gitmiş fişden laptopu çekmiş kapanmadan sonra bu hatayı almaya devam ettim. ama kesin çözümü çok basittir. bunun için farklı farklı yollar var hepsini bu yazıda topladım. ilk önce kendi çözdügüm methodla başlayalım.
1 - ) Method
Ben bu yöntemle çözdüm direk işletim sisteminize göre format cdnizi hazırlayın yada flashla bootable edin bir şekilde format ekranına girin örnek olarak benim pc win7 kullanıyorum diğer işletim sistemlerindede hemen hemen aynıdır. sol aşağıdaki bilgisayarınızı onarın yazısına tıklayıp yönergeleri izleyin eğer bir yedeğiniz varsa isterseniz yedeğinizi kurarsınız ama direk onar diyerekte pcnizi kurtarabilirsiniz. 100% çözüm yöntemidir. 2 - ) Method
Bilgisayarınızın bios ayarlarına girin. eğer girmeyi bilmiyorsanız internetten bios tuşunuzu ögrenip …