Ana içeriğe atla

Biwebal.com - Yeni Nesil Freelancerlar

Yeni nesil freelancer topluluğu biwebal.com artık yayında. sizde web sitenizi yaptırmak için girebilir ucuz web sitesi ve kaliteli web sitesi yaptırabilirsiniz.

Biwebal Hakkında2010 yılında web tasarım dünyasına adımını atmış olan Biwebal ekibimiz özgün ve yaratıcı çözüm fırsatları ile sektör alanında yerini alır. 3 yıldır üretmiş olduğumuz tasarım projeleri sayesinde tecrübe sahibiyiz. Oluşumumuz güncel son teknolojik olanakları aktif bir şekilde takip ederek çeşitli taleplerinize cevap veren tercih durağınız haline gelir. Aldığı projeler üzerinde hassas bir şekilde çalışan Biwebal ekip arkadaşları e-ticaret ve kurumsal platformların sahip olduğu tüm avantajları dikkate alarak web site tasarımlarını şekillendirir.
HİZMETLERİWeb site tasarımıAdwords ReklamcılıkSeoKurumsal Web SitesiE-Ticaret SitesiKişisel Web Sitesibiwebal.com sayesinde yukardaki hizmetlerden faydalanabilir sitenizi 299'TL den başlayan fiyatlarla yaptırabilirsiniz. kısa süreliğine fiyatlarımız indirimde olacaktır.…

Php ile Küfür Engelleme

php dersleri

Merhaba, bu yazımda bir metin de küfürleri tespit edip engellemeyi anlatacağım. şimdi bunu size bir örnekle açıklayayım örneğin benim blogumdaki yorum alanı bu alanda yapılan kötü yorumları daha yapılmadan engellemek istiyorsunuz yani küfürsüz bir yorum atılmasını istiyorsunuz. kısacası bir php küfür filtrelemesi yapacağız.

strstr fonksiyonuyla yapacağız. strstr fonksiyonunun mantıgı samanlıkta iğne aramak gibidir. yani kullanım şekli şöyledir. strstr($samanlik,"igne"); şeklinde düşünebilirsiniz eğer bunu bizim örneğimize uygularsak şöyle bir sonuç çıkacaktır. burda samanlık bizim yorumumuz olacak igne ise küfür olacak. dolasıyla strstr($yorum,"amk"); umarım anlatabilmişimdir. makalemde küfür kullandım diye alınmayın lütfen artık yasal bir küfür haline geldi :D neyse örneğimize küçük bir betikle devam edelim..
<?php
$yorum="Emre bey çok adisiniz.";
$tespit = strstr($yorum,"adisiniz");
if($tespit){
echo "mesajınız küfür içeriyor..";
}
else{
echo "mesajda küfür yok yola devam...";
}
?>
şimdi böyle bir betiği çalıştırınca ekrana mesajınız küfür içeriyor yazısı çıkacaktır. çünkü yorumda adisiniz. lafı bulunuyor. eğer adisiniz lafı iğne olarak kullanılmasaydı if yapısı false değeri döndürecekti. ve ekrana dolayısıyla mesajda küfür yok yola devam yazacaktı. zaten fonksiyonun çalışma mantıgıda budur eğer küfür varsa true yoksa false şeklinde çalışır. yalnız strstr fonksiyonu php sitesindede belirtildigi gibi harf büyüklügüne duyarlıymış.

 şimdi amacınız sadece bu fonksiyonu küfür engellemek için yani samanlıkta iğne aramak için kullanmaksa daha hızlı verimli sonuçlar almak için şu fonksiyonu kullanabilirsiniz. strpos(); zaten php sitesindede aynı şekilde daha az bellek harcadığını belirtilmiştir.

şimdi diğer bir problem ise adamın tek bir küfür etmeyeceğidir. eğer bir yorumda birden fazla küfür ediyorsa ne yapılmalı. bunuda şu yöntemle aşabiliriz.
<?php
$yorum = "emre senin ben gelmişinin geçmişinin amk";
$kufurler = array("AMK","a.q","amk");
$degistir = "";
$yakala = str_replace($kufurler,$degistir,$yorum);
if($yakala){
echo "Küfür yasaktır. kardeşim";
}
else{
echo "küfür yok. devam.";
}
?>
burada str_replace fonksiyonunu kullandık. str_replace çalışma mantıgı çok basittir. burdaki kodlara bakarak şu sonucu çıkarabilirsiniz str_replace(engellemekisteyeceginkufur,degistir,yorum); şimdi burada ilk kısım engellemek istedigin küfür kısmı yani $kufurler bölümü ikinci kısım ise bu küfürleri sansürlemek istersen diye örnek olarak emre ben senin **** şeklinde çıkmasını istersen degistir="***" yazman yeterli tabiki if kontrolünede echo $yakala şeklinde bastırmalısın bunuki yorumla beraber gelsin. onuda böyle yapıyoruz. ben yukarıdaki örnekte degistir boş bıraktım ve küfürün komple yayınlanmasını istemedim. sadece ekrana küfür yasaktır yazmasını istedim eğer siz yorum yayınlansın ama küfür *** şeklinde gözüksün diyosanız
<?php
$yorum = "emre senin ben gelmişinin geçmişinin amk";
$kufurler = array("AMK","a.q","amk");
$degistir = "***";
$yakala = str_replace($kufurler,$degistir,$yorum);
if($yakala){
echo $yakala;
}
else{
echo "küfür yok. devam.";
}
?>
bu şekilde yapmanız gerekmekteki küfürlü yorum yapan kişinin küfrü şu şekilde gözüksün emre senin ben gelmişinin geçmişinin *** umarım anlatabilmişimdir. biliyorum biraz karışık oldu ama biraz fonksiyonları incelersen yapabilirsin...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce Altyazılı Film ve Dizi İzleme Siteleri

Bu yazımda sizlere ingilizce altyazılı dizi siteleri ya da ingilizce altyazı film sitelerini'nin listesini vericem ingilizcenizi geliştirmek için en iyi yollardan biri şüphesiz ki film izlemektir. bir süre sonra olayları küçükten anlamaya başlarsınız. kendinizi geliştirirsiniz ki buna şahit oldum kendimden biliyorum... lafı uzatmadan bulduğum ingilizce altyazı dizi film izleme sitelerini vereyim.
1 - ) Voscreen bunu zaten bir önceki yazım olan ingilizce nasıl geliştirilir ? adlı makalemde vermiştim. ama bu listede olmasını istedim çok yarayışlı bir sitedir. filmlerden veya dizilerden sizlere kesitler sunarak tahmin etminizi bilmenizi sağlar. deneyip öğrenmek için siteye giriş yapabilirsiniz. 2 - )  Ororo.tv Gerçekten google'da baktıgınız zaman en iyi sonuç Ororo.tv'den öğrenmekten geçiyor filmlerin çoğunu ingilizce altyazılı izleyebileceğiniz bir site ve zaten slogan'ıda Tv programlarını ve filmleri izleyerek ingilizce öğrenin. gerçekten ingilizce öğrenmek için en iyi…

En İyi Film İzleme Siteleri

bir çok film izlemişimdir. peki bu filmleri hangi siteden izledim ? hangilerini kullanıyorum en hızlı filmi hangi site atıyor hepsini size püf noktalarıyla yazımda anlatıcam. ve en iyi film izleme sitelerinin listesini oluşturacağım.
1 - ) FilmiFullizle.com filmifullizle.com domaini banlanınca filmifullizle.org geçti sitenin sahibi bilgin diye bir arkadaş sanırsam çok tanımıyorum ama çok film izlediğim bir siteydi. neden siteydi dedim çünkü artık yavaş film atmaya başladı yeni çıkan filmleri bulamıyorsunuz hemen bu sitede fakat önceden hızlıydı. bu sitenin belli bir kalitesi var onu korumakta halen doyasıya film izleyebilirsiniz. öyle sağda solda çok fazla reklam yok sade güzel bir temasıda var. güzel güzel izleyebilirsiniz. 2 - ) Filmakinesi.org Şuan filmleri bu siteden izliyorum nedeni ise filmleri hızlı atması hemde çok hızlı yükselmesi bu sitenin önceden piyasada yoktu yeni sayılır.. ama çok hızlı bir gidişat yakaladı. hızlı filmler atarak en çok film izlenen site haline geldi di…

0xc00000e9 Beklenmeyen güç hatası çözümü

0xc00000e9 An Unexpected I/O error has occured ( beklenmeyen güç hatası oluştu. ) bu hatayı laptop'umda aldım nedeni ise çok basit laptobu evde bataryayı çıkararak kullanıyorum haliyle benden başkası pcme oturunca gitmiş fişden laptopu çekmiş kapanmadan sonra bu hatayı almaya devam ettim. ama kesin çözümü çok basittir. bunun için farklı farklı yollar var hepsini bu yazıda topladım. ilk önce kendi çözdügüm methodla başlayalım.
1 - ) Method
Ben bu yöntemle çözdüm direk işletim sisteminize göre format cdnizi hazırlayın yada flashla bootable edin bir şekilde format ekranına girin örnek olarak benim pc win7 kullanıyorum diğer işletim sistemlerindede hemen hemen aynıdır. sol aşağıdaki bilgisayarınızı onarın yazısına tıklayıp yönergeleri izleyin eğer bir yedeğiniz varsa isterseniz yedeğinizi kurarsınız ama direk onar diyerekte pcnizi kurtarabilirsiniz. 100% çözüm yöntemidir. 2 - ) Method
Bilgisayarınızın bios ayarlarına girin. eğer girmeyi bilmiyorsanız internetten bios tuşunuzu ögrenip …